fbpx

Broşür nedir?

Broşür; sözlük anlamında kitap yada kitapçık anlamına gelir. Broşürün sözlük anlamından çok reklamcılık alanında kısaca açıklaması pek de kolay değildir. İnsanlar yeni işlerini tanıtmada bilinirliklerini arttırmada kullandığı yöntemlerden biridir. Broşür basımındaki en önemli etken müşterilerin ilgisini çekmesi ve akılda kalıcı olmasını sağlamasıdır. Broşürler diğer reklam araçlarına oranla daha ekonomik ve kılgın bir reklam aracıdır. Özensiz hazırlanan bir broşür kötü bir reklam demektir ve bu da işveren için olumsuz bir etki yaratır. Ürünlerini ve verdiği hizmetleri tanıtmak isteyen birçok firma broşür kullanmayı tercih eder

Broşür hazırlamada ne gibi konulara dikkat edilmeli?

Broşür tasarımı; bu alandaki en önemli konulardan birisidir.

1- Yapılacak tasarımdan önce iyi bir plan yapılmalıdır.

2- Broşür metin ve görsel içeriği içinde bir bütün olmalıdır.

3- Broşür ölçüsü doğru hesaplanmalıdır.

4- En önemlisinden bir diğeri ise kağıt seçiminin doğru yapılmasıdır.

Katalog tasarımı

Pazarlama uzmanları, bir katalog oluşturmada ne kadar hassasiyetin bulunduğunu ve iyi bir kataloğun satış açısından ne kadar fark yaratabileceğini bilir. Bir logo veya kartvizit gibi bir katalog, marka bilincini belirlemek ve pekiştirmek için kullanılan bir araçtır. İyi bir katalog baskısı iyi bir tasarımla başlar.

Bir katalog tasarımı iki formatta oluşturulabilir;

1- Ofset baskı

2- Dijital baskı

Katalog nasıl düzenlenmelidir?

Katalog düzenlerken birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerekir. Eklemek istediğimiz bilgileri de kataloğa göre müşterinin görüşünü alabilecek şekilde belirlemeli siniz. Bir iş kataloğundan bahsediyorsak, fiyat, renk, uygulama, kategori vb. ürün özelliklerine göre düzenlemek oldukça faydalıdır.

Kısacası katalog tasarımı yapılan kataloğun türüne göre değişecektir.

Katalog oluşturmak için gerekenler;

1- Katalog düzeni

2- Ürün bilgileri

3- Görüntüler